foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 (83) 372-20-29
parafiakakolewnica@wp.pl
Kontakt:

Parafia św. Filipa Neri

w Kąkolewnicy

Licznik odwiedzin

5391679
dzisiaj
wczoraj
w tym tyg.
w ciągu 3 mies.
w tym mies.
w ost. mies.
a l l
1844
367
2211
5378670
28126
64554
5391679

Your IP: 44.192.44.30
2024-07-18 18:18

Sakrament jest to znak widzialny, ustanowiony przez Pana Jezusa, który daje ludziom niewidzialną łaskę Bożą. Chrystus powierzył je Kościołowi, stąd nazywamy je „sakramentami Kościoła”. Sakramenty nazywamy sakramentami wiary - dają nam zbawienie i pomagają osiągnąć życie wieczne.

Celem sakramentów jest:
- uświęcenie człowieka
- budowanie mistycznego Ciała Chrystusa
- oddawanie czci Bogu.

Sakramenty dzielimy na trzy grupy:
- wtajemniczenia chrześcijańskiego: Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia
- uzdrowienia: Pokuta, Namaszczenie, chorych
- w służbie wspólnoty Kościoła: Kapłaństwo, Małżeństwo

  

Wskazania dla duszpasterzy Diecezji Siedleckiej
w sprawie udzielania sakramentów
Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski (23.01.2010 r.)

Sakramenty udzielane przez Kościół i we wspólnocie kościelnej są DAREM, który jest nieodłącznie związany z aktualną, żywą wiarą i prowadzi do ubogacenia życia poszczególnych osób oraz odnajdywania przez nich miejsca we wspólnocie wierzących. 

Sakramenty są dla ludzi przygotowanych do ich przyjęcia, a przede wszystkim wykazujących stosowną do swego wieku i stanu wiarę (kan. 843). Przyjęcie sakramentów bez odpowiedniej wiary niesie ze sobą niebezpieczeństwo magicznego ich pojmowania i takiego też korzystania z nich. Dodatkowo dochodzi niebezpieczeństwo traktowania duszpasterza nie jako ojca wspólnoty parafialnej, reprezentującego Chrystusa i Kościół, ale jako urzędnika świadczącego określone usługi (por. Kongregacja ds. Duchowieństwa, instrukcja Kapłan, pasterz i przewodnik wspólnoty parafialnej, nr 22).

Nie można udzielać sakramentów osobom, które dobrowolnie i świadomie, a przy tym często w sposób publiczny, odrzucają nauczanie Ewangelii i Kościoła w podstawowych zagadnieniach moralnych lub nie akceptują wspólnoty Kościoła, mającej także wymiar hierarchiczny (zob. kan. 750nn.).

Normalnym i zwyczajnym miejscem udzielania sakramentów jest parafia, na terenie którejmieszka dana osoba. Sakramenty bowiem są udzielane we wspólnocie Kościoła konkretyzującego się w lokalnej wspólnocie wierzących. Sakramenty też budują tę wspólnotę. Udzielanie i przyjmowanie sakramentów nie jest sprawą prywatną, lecz dokonuje się w odniesieniu do wspólnoty.

Przyjmowanie sakramentów nie jest ani magiczną koniecznością, ani formalną usługą ze strony Kościoła, którą można nabyć za pieniądze z jakichkolwiek względów bez stosownej postawy życiowej, czy gotowości do jej zmiany. 


Copyright © 2024 Parafia św. Filipa Neri w Kąkolewnicy Rights Reserved.